SKU: THUNDER75-4
Sold Individually
400-Watt RMS 4-Channel Class A/B Amplifier
Feel the Thunder
Ask an expert Find a location
MTX THUNDER 75.4 Car Amplifier
Small in Size, Big in Power
MTX THUNDER 75.4 Car Amplifier
Technologically Advanced
MTX THUNDER 75.4 Car Amplifier
Remember The Amp Kit
Dimensions & Details
Dimensions
  • A - Length:
    12.13" (308.5mm)
  • B - Width:
    6.31" (160mm)
  • C - Depth:
    2.25" (56.5mm)
Features
  • Noise Free Design
  • MOSFET Power Supply
SPECIFICATIONS
  • Description: 4-Channel
  • 4Ω RMS Power Output: 75W x 4 Channels
  • Signal to Noise Ratio: 80dB
  • 2Ω RMS Power Output: 100W x 4 Channels
  • 4Ω Bridged: 175W x 2 Channels
  • 1Ω RMS Power Output: NA
  • Topology: Class A/B
  • THD: <1%
  • Frequency Response: 15Hz - 25kHz
  • Crossover: Variable LPF 50Hz to 750Hz (Rear), Variable HPF 10Hz-200Hz (Front), Variable HPF 50Hz-750Hz (Rear), 12dB/Oct
  • Max Sensitivity: 200mV
  • Maximum Input Signal: 5V
  • Height: 6.3"
  • Width: 12.13"
  • Depth: 2.25"