SKU: XTHUNDER1500-1
Sold Individually
1500-Watt RMS Mono Block Class D Amplifier
Extreme Power
Ask an expert Find a location
Built to Drive BIG Sub Systems
Capable of delivering 1500W RMS power into a 1Ω load, the XTHUNDER1500.1 is ideally suited to power MTX SuperWoofers and large, multi-woofer systems. This is made possible by using high grade materials and a never wavering dedication to precision workmanship. This is what allows the XTHUNDER Series to deliver exceptional sound quality and performance.
MTX XThunder1200 Car Subwoofer Amplifier
What’s Under the Hood?
Don't Forget The Amp Kit
How to Properly Set Your Amplifier's Gain
Dimensions & Details
Features
  • Class D Topology - Ensures Excellent Thermal Efficiency
  • Low Profile Design - Allows for Installation Anywhere
  • Cast Aluminum Top Cover - Efficiently Dissipates Heat
  • Variable Bass Boost - Allows you to boost your bass output by up to 18dB @45Hz
  • External Bass Control - Includes EBC Allowing for Bass Adjustment from Driver's Seat
SPECIFICATIONS
  • 4Ω RMS Power Output: 600 Watts
  • Signal to Noise Ratio: >60 dB
  • 2Ω RMS Power Output: 900 Watts
  • 1Ω RMS Power Output: 1500 Watts
  • THD: <0.2%
  • Frequency Response: 10Hz - 250Hz
  • Maximum Input Signal: 5V
  • Max Sensitivity: 100mV
  • Low Pass Filter: Variable, 40Hz - 250Hz, 12dB/Oct
  • Subsonic Filter: 10Hz - 50Hz, 12dB/Oct, Variable
  • Bass Boost: 18dB @ 45Hz
  • Topology: Class D
  • Depth: 8.9" (226.7mm)
  • Length: 14.2" (359.9mm)
  • Height: 2.03" (51.5mm)